Vyhledávání zboží:
CHOVATELSKÉ POTŘEBY
Jméno: registrace  

Heslo: ztracené heslo 
              


- Jak objednat?
- Obchodní podmínky
- Nákupní košík

O krmivech Zpět na stránku

Vědeckými studiemi bylo dokázáno, že kvalita krmení se podílí až 60% na celkovém zdravotním stavu, zbytek ovlivňují genetické dispozice a kvalita péče, která je zvířeti věnována

Jak se vyznat v široké a mnohdy nepřehledné nabídce na trhu a vybrat správné krmivo ? Čím můžete krmit Vašeho pejska či kočičku ?

a) DOMA PŘIPRAVENÉ KRMENÍ

Při použití této varianty musíte pečlivě dbát na to, aby Vámi připravovaná potrava pro Vašeho miláčka obsahovala vše co potřebuje. Musíte sledovat správné zastoupení živin v krmné dávce: jako jsou bílkoviny (proteiny, N látky), tuky, sacharidy, vláknina, vitamíny a minerály, jež musí být v krmivu nejen obsaženy, ale musí zde být i ve správných poměrech. Vše je potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu, věku a dále i zátěži daného zvířete. Existuje mnoho odborné literatury, která se těmito návody dopodrobna zabývá, případně Vám poradí Váš ošetřující veterinář

b) KOMPLETNÍ SUCHÉ KRMIVO - GRANULE

Jedná se o suché nebo polosuché kmivo - granule (suchary), které se dá koupit jak v různých kategoriích - dle stáří, velikosti, ale i konkrétních plemen, specifických nároků a příchutí, dokonce i zdravotního stavu (různé diety) dle konkrétního stavu Vašeho psa/kočky. Všeobecně se jedná o kompletní krmivo, které Vám zaručuje vyvážený poměr živin, vitamínů a minerálů. Informace o konkrétním složení a zastoupení jednotilivých látek najdete vždy uvedeny na obalu. Je dobré prostudovat konkrétní složení, než se rozhodnete pro jednu značku, nebo konkrétní variantu. Výhodou těchto krmiv je jejich trvanlivost - důležité je skladovat je v suchu, snadná manipulace - stačí nasypat do misky, kompletnost, široká nabídka a v neposlední řadě i úspora času. Důležité je dodržovat krmnou dávku doporučenou výrobcem (uvedeno na obalu) a hlavně zajistit Vašemu psovi nebo Vaši kočičce neustálý přístup k pitné vodě !!

     Krmíme psa granulemi:

     Granule podáváme buď suché nebo přelité teplou vodou, nebo masovým vývarem (nikdy nepoužíváme vařící vodu - zničili bychom všechny živiny, granule se rozmočí, dále nenamáčíme dlouho aby si granule zachovali tvar a křehkost). Výhodnější je krmit granule v suché formě, napomáháme tak čištění zubů a bráníme usazování zubního plaku.

      Že krmíme granulemi neznamená, že nemůžete Vašemu psovi přilepšit masem, konzervovanou potravou, zeleninou, tvarohem atd. Naopak na základě vlastních zkušeností to doporučujeme. Jednak tím Vašemu zvířátku zpestříte jídelníček a také mu bude více chutnat. Suchá strava by ale měla činit minimálně 3/4 krmné dávky. Je vhodné zvláště u středních a větších plemen rozdělit krmnou dávku do dvou porcí - ráno a večer.


      Krmíme kočku granulemi:

      U koček je situace trošku jiná a všichni asi známe mlsné kočky. Málokterou kočku dokáže její majitel naučit výhradně na suché krmivo, proto kočku většinou krmíme granulemi i konzervou, či masem, podle toho jak kočka snese. Suché krmení - granule, využíváme hlavně v případě, kdy jsme delší dobu mimo domov. Většina koček mívá ráda různorodost, proto je dobré mít v zásobě několik druhů nebo příchutí na prostřídání. Kočka má jiný způsob stravování než pes, kočka tzv. "přižírá" tj. v průběhu dne jí poměrně často v malých dávkách. Granule zajistí Vaší kočce dostupnost krmiva po celý den bez toho aby podlehlo zkáze.

Komerční rozdělení granulí

ECONOMY, (STANDART, BASIC) - nejnižší řada krmiv

Hlavní podíl  těchto krmiv tvoří rostlinná složka (větší podíl vlákniny), mají menší energetickou hodnotu, tj. méně tuků a také bílkovin. Bílkoviny jsou  často rostlinného původu - soja. Díky tomu tato krmiva bývají hůře stravitelná a krmná dávka je vyšší. Tyto krmiva jsou dostupná za velmi nízkou cenu a najdete je hlavně v supermarketech, drogeriích a podobných nespecializovaných obchodech.

PREMIUM - střední řada krmiv

Tato skupina krmiv je nejširší. Tato krmiva jsou označována jako kvalitní. Najdeme zde krmiva rozdílných kvalit, která se můžou přibližovat jak řadě ECONOMY, tak řadě SUPERPREMIUM.  Hlavní surovinou a zdrojem bílkovin je obvykle drůbeží maso, ryby, nebo jiné maso v podobě živočišné moučky. Jako obiloviny (tedy zdroj sacharidů) se používá převážně kukuřice nebo rýže, která je lépe stravitelná než pšenice používaná v řadě ECONOMY. V krmivech této řady se můžeme setkat také s recepturami obohacenými o další doplňky výživy, které sice nejsou životně nezbytné, nicnémě pro zdraví našich čtyřnohým miláčků prospěšné. Typickým příkladem je Yucca, probiotikum, nebo např. žraločí chrupavka aj.

SUPERPREMIUM - nejvyšší řada krmiv

Velmi kvalitní značkové krmiva, na jejichž výrobu se používají výběrové suroviny mnohdy potravinářské kvality. Mají vysokou stravitelnost, energetickou hodnotu, a pokud srovnáte krmnou dávku s ostatními krmivy, bude díky vysoké výživové hodnotě nižší. SUPERPREMIUM se označují krmiva, která obsahují maso (např. Purina ProPlan, Royal Canin atd.) I zde najdeme prospěšné složky jako je Yucca, chondroitin, čekanka, probiotikum atd.

 

c) KONZERVOVANÁ POTRAVA

Krmivo v konzervách obsahuje velké procento vlhkosti v průměru okolo 70%. Pro svou chutnost je toto krmivo zvířaty velmi dobře přijímáno. Majiel však musí mít na paměti, že k pokrytí stejné energetické hodnoty je potřeba tohoto krmiva mnohem více než krmiva suchého. Pokud se rozhodnete krmit kvalitní konzervovanou stravu může se celkově krmení prodražit. Méně kvalitní konzervy bývají kašovitější, mleté nebo pastovité. Kvalitní konzervy obsahují kousky masa, a jsou vhodným doplňkem suché stravy (granulí)


 

(c) 2006 24tlapek - všechna práva vyhrazena   chovatelské potřeby - krmiva pro psy - krmiva pro kočky   Webdesign ABweb.cz